Umuda Pedal’ın Kuruluş Öyküsü ve Rotası

Bir bisikletçi topluluğu hayal edin. Yaşını başını almış, kimisinin saçlarına tek tük aklar düşmeye başlamış. Kimisinin saçı başı ağarmış. Eh, aralarında daha gençleri de var. Onlar da öyle çok genç sayılmazlar; vardır yolun ortasını bulmuşları…

Ayrıca hayal edin ki, bisiklet geçmişleri de çok eski sayılmaz. Kimisi iki teker üstünde yokuş inmekten korkar, kimisinin gücü yokuşu çıkmaya yetmez.

Kadınlı erkekli bir gruptur bu. Çocukları, sorumlulukları… İşleri güçleri ile de haylice meşguldur bu insanlar.

Bu insanlar azmettiler. Bisikletlerine binecek, pedal gücüyle dağları, tepeleri, uzun yolları aşacak, rüzgara, yağmura, soğuğa, güneşe meydan okuyacak, zorluklarla başa çıkacak, bisikletin b’sini bilmezken bisiklet bakımını sökecek, patlamış lastiğini değiştirecek, zincirini yerine takacak ve kimbilir daha neleri öğrenmesi, yapması gerekecek.

Bunları yaparken birlikte yapmanın gücünü keşfetti bu grup. Bu yalnızca bir güç değildi. Bir rahatlıktı, bir keyifti, hatta bir yükselişti.

Ve bu grup Avrupa yollarında, Viyana’dan Berlin’e gitmek üzere buluştu. Günler sürecek bu yolculuğun sonunda ulaşmak istedikleri tek hedefleri vardı: bir yarar sağlamak. Kanser tedavisi gören çocukların hasta yataklarından kalkmalarını, yaşama bağlanmalarını, umutlanmalarını sağlayacak bir bisikletin yapılması…

…..

Sonraki aşamaları başka yerlerde paylaştık. Derken aradan zaman geçti. Ara ara buluştuk. Bisikletten kopmadık. Ancak yaşam bu, bizleri bunca meşgul eden “yuvarlanıp gitmelerimiz” arasında içimizde bir dürtü belirmeye başladı. Neden daha ileri adımlar atmıyorduk ki… Öyle ya, 2016’da yakalamış olduğumuz bu ruh, bu tarz, bu birlik herhangi birşey değildi. Daha ötesi, eşine az rastlanır bir arkadaşlık ruhuydu yaşamış olduğumuz. Onu orada, anılarımızda bırakmamaya karar verdik.

Karar verdik ki, bu topluluğa bir isim verelim. Bu topluluğu tanımlayalım. Bu topluluğun doğasında olan amaçları ortaya koyalım. Bu topluluğun hedeflerini resmedelim.

İşte Umuda Pedal böylelikle doğdu. Sevgi ile, dayanışma ile, “ben değil biz” diyerek, her birimizin katkıları ile, yarar sağlama ülküsü ile buluştu bu umut dolu yürekler.

…..

Umuda Pedal GBI 2016’daki ruhu ilerilere taşıma amacında. Birlikteliğin, azmin, disiplinin, ve neşeli tarzımızın gücünden yararlara pedallamayı amaçladı Umuda Pedal.

Yolumuzda neler var? Birlilkte sürüş etkinlikleri ve yarar sağlama çabaları elbet. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız arasında:

  • 28-29 Nisan 2018’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nde kongre katılımcılarını içine kattığımız bisiklet sürüşleri ve bizleri anlatmak
  • 6 Mayıs 2018’te Belgrad Ormanları’nda WWF Doğal Yaşamı Koruma Fonu ile doğayı keşif ve bisiklet sürüş etkinliği
  • …ve bizi heyecanlandıran büyük etkinlik: GBI Avrupa 2018. 1-7 Temmuz tarihlerinde Göteburg-Hamburg arasını bisikletlerimizle katetmek.

Başkaca hedeflerimiz varsa da, önümüzdeki haftalarda yapacaklarımızdan özetle bu şekilde söz edebiliriz. Bu yıl pedallarımızı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile ortaklaşa gerçekleştirmeyi istediğimiz bir proje için çevireceğiz. Projemizle olanakları kısıtlı çocukların hayallerini gerçekleştirebilecekleri, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini besleyeceğine inandığımız bir ortam yaratmayı amaçladık. Maker Lab olarak adlandırılan bu ortamda üç boyutlu yazıcı ve birçok teknolojik gereç bulunacak. Ve bunu bir sınıf haline getirecek, bu tür ortamlara, bu olanaklara en uzak olan çocuklara ulaştırmaya çalışacağız, pedallarımızı çevirdikçe.