Bir yolculuk: UP

Birçoğumuzun yaşamında bisiklet yeni yeni girmiş sayılır. Birçoğumuz yaşça bir hayli dekad devirmiş durumda. Birçoğumuz yaşama ait felsefelerini, hayat duruşunu çoktan şekillendirmiş. Birçoğumuzun seçimleri net. Birçoğumuz çocuksu ve olgun.

Birçoğumuzu bir araya getirense bir rastlantı oldu. Bir yolculuk oldu. Daha doğrusu, bizi tanıştıran bir rastlantı idi ise de. bir araya getiren, bir arada kalmamızı sağlayan, bir arada olmamızı pekiştirmemiz kararını aldıransa bir yolculuk oldu: GBI 2016 yolculuğu. 

Bu yolculuk herhangi bir yolculuk değildi. Zorlu bir yolculuktu; hedefte yedi günde en az 800 km. yol yapmak vardı. Birçoğumuzun bu çapta bir deneyimi hiç olmamış; kapasitece ise yeterliliği şüphe uyandıracak düzeyde idik. Yalnızca fizik kapasiteden söz etmiyoruz; bu tür uzunluklara bir bisikletin üstünde, yalnızca pedal gücüyle ulaşabilmek aynı zamanda mekanik bilgi ve donanımsal altyapıyı da zorunlu kılıyor.

Biz bu yolu katetmek hedefinden başka bir hedef daha koymuştuk kendimize: Bağış toplamak. Pedallara bastıkça dağları, kilometreleri aşmaya çabaladığımız kadar yaptıklarımızı duyurarak, ilgi çekmeye çalışarak, çevremizdekilere ulaşarak bağış toplamaya çalıştık. İtiraf etmeliyim ki, bir o kadar da bu konuda acemi idik; tamamen amatör bir ruhla yaptık tamamını. Sosyal medya üzerinden çalıştık o nedenle. 

Derken, yolları katettik, bağışları topladık. Hatta topladığımız bağışlarla bir hayalimizi gerçekleştirdik: Onkobis.  Onkoloji kliniklerinde kemoterapi altındaki 3-6 yaş grubu çocukların, klinikte bulundukları sürede kullanabilecekleri, serum askılı ve infüzyon pompasını taşıyabilen, güvenli ve hijyenik bir bisikletin yapımı, kliniklere dağıtımı ve kullanıma geçmesi… Düşünsenize, ölüm-kalım mücadelesi veren bir çocuk için bundan daha güzel bir umut ışığı var mı? Yalnızca çocuk da değil, anne-babaya, tedavisini üstlenenlere, sevenlerine bile bir umut ışığı oldu Onkobis. Bisikletine bindikçe bacaklarını kullandı, kan akımını artırdı. Bisikletine bindikçe yatağından kalkabileceğine inancı arttı. Bisikletine bindikçe güç kazandı ve ileride belki de çok büyük bir tutkuyla bisiklet kullanmaya karar verdi. Bisikletine bindikçe doğaya, kendi doğasına, insana, çevreye daha yakınlaştı, sahip çıktı….

Yolculuğumuz bittiğinde yaşam yolculuklarına kapıldık yeniden. İşlerimiz, sorumluluklarımız, sosyal yaşamımızdı bizleri onca meşgul eden. Meşgul etti etmesine de, koparmadı. Kopmadık birbirimizden. Öyle oldu ki, yardım-dayanışma gereken konularda birbirimize ulaşmakta bir beis görmedik. Değil beis, birbirimize ulaşmak her birimizde çok canlandırıcı bir etkiye sahipti. Birimiz bir bisiklet gereci edindi ve ilk kullanımında zorlanıyor idiyse, diğerleri koşarak yardımına koşuyordu. Bir konuda bir gereksinimi var idiyse, diğerleri yanında bitiyordu. Yalnızca bisiklet de değildi bizi bir araya getiren, bir arada tutan. 

Gördük ki, biz birbirini bulmuş olan çok şanslı bireyler topluluğu idik. Ayrı coğrafyalar, ayrı kültürlerden gelmiş olabilirdik. Önemli değildi; çünkü, aynı arayış içindeydik. 

İşte, Umuda Pedal ya da UP bu grubun köklüleşmesi, bu grubun bağlarının sımsıkı olması, bu grubun artık bir isime sahip olması, dahası bu grubun tarzının ortaya konması ve ilerilere taşınması amacıyla kuruldu. Zaten var olan bu oluşumun sözcüklere dökülmesi, bizlerce sahip olunması, bir isim konması oldu. 

Biz UP ile bir araya gelişimizi karara bağladıktan sonra yol haritamızı oluşturmaya başladık. Tarzımızı somutlaştırdık ve yazdık. Yapacaklarımızı kararlaştırdık ve yazdık. Bugün sizlerle paylaşıyoruz ve sizleri de UP’ın içinde yer almaya çağırıyoruz. Birlikte hem yollar katedelim, hem de UP ilerlesin.